Konkurs Chopinowski najważniejsze informacje

Post dodany przez cate.cate@wp.pl - 08-05-22

Konkurs Chopinowski

Od początku istnienia konkursu jego organizatorzy zakładali, że będzie on dla polskich muzyków platformą do zaprezentowania swojego talentu na arenie międzynarodowej oraz urozmaiceniem kanonu muzyki klasycznej. Od momentu powstania w 1946 r. Konkurs Chopinowski jest otwarty dla muzyków wszystkich narodowości, a wielu uważa go za najbardziej przyjazny ze wszystkich konkursów muzyki klasycznej. Według słów XIX-wiecznego polskiego poety Adama Mickiewicza wita on "wszystkich, którzy przybywają z daleka". Konkurs Chopinowski był mentorem wielu muzyków, którzy później zdobyli sławę na arenie międzynarodowej, m.in. francuskiej pianistki Florence de la Ferrière, brytyjskiej pianistki Rachel Yakar, rosyjskiej pianistki Nikolayevej oraz amerykańskich pianistek Olexandry Shutovej i Emily Yu.

Występy z udziałem polskich artystów na Konkursie Chopinowskim

. Od początku istnienia Konkursu Chopinowskiego poziom pianistyki z roku na rok wzrasta, co jest odzwierciedleniem coraz wyższych standardów kształcenia artystycznego w krajowych konserwatoriach i na uniwersytetach. Polska scena artystyczna również cieszy się międzynarodowym uznaniem.

Program konkursu Chopinowskiego

Konkurs istnieje już od prawie 70 lat i gościł najbardziej utalentowanych pianistów z całego świata. Odbywa się co pięć lat w październiku w Warszawie, a sam konkurs trwa około 10 dni.

Może się to wydawać dużo czasu, ale należy pamiętać, że uczestnicy spędzają prawie każdą wolną chwilę na przygotowaniach do tego wydarzenia. Każda runda trwa do 10 godzin, a same zawody trwają do 10 dni.

Laureaci Konkursu Chopinowskiego

Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w październiku 1927 r. w Warszawie i był otwarty dla wszystkich pianistów, którzy w dniu jego ogłoszenia nie ukończyli 21 lat. Pierwszym laureatem Konkursu Chopinowskiego został polski pianista Władysław Szpulski. Najnowszym zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego został chiński pianista Li Yidong, który został ogłoszony zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego 2019 w Warszawie 12 października 2019 r.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest obecnie największym i najbardziej prestiżowym konkursem pianistycznym dla młodych artystów. Założony w 1927 r., początkowo był otwarty tylko dla pianistów polskich. Od 1990 r. konkurs jest otwarty dla pianistów z wszystkich krajów. W początkowym okresie konkurs odbywał się co trzy lata, a od 2001 r. - co pięć lat.